Dom szkieletowy czy tradycyjny? Praktyczny poradnik dla każdego.

Dom szkieletowy czy tradycyjny? Praktyczny poradnik dla każdego.

Na celownik bierzemy domy szkieletowe!

Oba typy domów posiadają zarówno wady, jak i zalety, jednak nie da się ukryć, że w większości nie zdajemy sobie z nich sprawy. Faktycznie, znaczna część osób, które w planach mają budowę domu, wybiera dom tradycyjny tylko dlatego, że tak zrobili rodzice, dziadkowie, ciocia i wujek. W rzeczy samej jednak warto zainteresować się domami szkieletowymi, ponieważ to one są innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie budownictwa.

Trwałość domu szkieletowego, czyli coś, czego każdy się obawia. Czy słusznie?

Cechą domu, jaka świadczy o jego trwałości jest technologia, w jakiej został on wybudowany. Przyjęto, że dom murowany tradycyjnie jest o wiele trwalszy od domów z drewna. W rzeczywistości nie można tak tego jednoznacznie określić. Okazuje się, że domy budowane w konstrukcji szkieletowej są trwałe i mogą służyć użytkownikom latami. Dzięki odpowiedniej konserwacji, nawet do pięćdziesięciu lat dom kanadyjski nie będzie wymagał remontu. Duże znaczenie mają również materiały użyte do budowy, które dodatkowo przesądzają o całkowitej cenie, jaka kryje się za pracami budowlanymi. Dom murowany wymaga zastosowania droższych materiałów np. pod fundamenty, które muszą być odpowiednio solidne by utrzymać konstrukcję. W przypadku domu szkieletowego już na tym etapie budowy pojawia się możliwość zastosowania fundamentów oszczędnych, przez co dom nie ujmuje na trwałości, a znacznie redukuje to koszty.

Jak długo buduje się dom szkieletowy – niebywała zaleta, z przymrużeniem oka: dla niecierpliwych!

Domy szkieletowe znacznie przewyższają dom murowany jeśli chodzi o szybkość budowy.

Domy szkieletowe i charakteryzująca je drewniana, lekka konstrukcja
Dzięki lekkim, drewnianym szkieletom, domy kanadyjskie buduje się niezwykle szybko i prosto

Dzięki technologii szkieletowej, która nie wymaga tak wielu mokrych robót, czas stawiania kanadyjki znacznie się skraca. Z tego względu wybór domu szkieletowego jest najlepszą opcją dla osób, które w krótkim czasie chcą zyskać własny dom. Zazwyczaj na tę opcję decydują się ludzie młodzi, dla których aspekt wiekowości domu nie jest tak ważny. W momencie, gdy liczy się piękny design, innowacyjność, szybkość stawiania budynku oraz wygoda, dom kanadyjski nie ma sobie równych. Ponadto, i to jest niezaprzeczalną zaletą, pogoda nie ma żadnego wpływu na to, czy możemy zacząć budowę czy też nie. Domy w lekkiej konstrukcji szkieletowej budować można nawet zimą. Całkowity czas budowy domu szkieletowego wynosi do 3-4 miesięcy, przy czym murowany powstaje nawet przez lata.

Jak ocieplony jest dom szkieletowy – cienkie ściany zaskakują

Nie da się określić, który typ domu w tym przypadku wygrywa. Murowany dom, dzięki grubym ścianom pozwala na długie utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, latem natomiast chroni mieszkańców przed szybkim nagrzewaniem. Czy dom kanadyjski również jest ciepły?

Domy szkieletowe - przykładowe ogrzewanie
Bez względu na wybrany system ogrzewania, domy szkieletowe bardzo szybko się nagrzewają

Oczywiście tak. Wszystko za sprawą tego, że w jego przypadku w ścianach umieszczana jest wełna, przy czym zachowano również zasadę umieszczania jej (lub styropianu) także na zewnątrz. Ponadto dom szkieletowy jest energooszczędny. Dzięki szybkiemu nagrzewaniu, znacznie zmniejszają się koszty ogrzewania. By w takim budynku było ciepło, wystarczy dosłownie kilka godzin, przy czym murowane domy nagrzewają się powoli.

Czy warto budować domy kanadyjskie?

Porównanie technologii budowy domów jest kluczem do odpowiedniego rozeznania. Ponadto warto wziąć pod uwagę własne potrzeby, wymagania względem domu. Może okazać się, że wcale nie potrzebujemy wielkiego, murowanego domu. Naprzeciw wychodzą właśnie domy z lekkim szkieletem, które zachwycają innowacyjnym designem, ogromną przestrzenią oraz zoptymalizowanym czasem i kosztami budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *