Czy domy szkieletowe są…? Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Czy domy szkieletowe są…? Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Budowa domów szkieletowych staje się coraz częściej poruszanym tematem. Większość osób, które nie znają tej nowoczesnej technologii lub wiedzą o niej niewiele, niestety, nie zdecydowałaby się na budowę domu w konstrukcji szkieletowej. Tymczasem warto poznać ten typ domów mieszkalnych, ponieważ posiada mnóstwo wartościowych zalet – być może odnajdziemy wśród nich tą kluczową i najbardziej istotną dla nas samych. Przede wszystkim, pierwsze, co musimy zrobić, to poznać zarówno dobre, jak i gorsze strony kanadyjskich domów. W tym przypadku niebywale pomocne będzie odpowiedzenie sobie na parę pytań, które okazały się najbardziej kluczowe, dla osób chcących wybudować dom.

Czy domy szkieletowe są trwałe?

To pytanie zadaje sobie znaczna większość – nie bez powodu. Wydaje się wątpliwym, że drewno będzie w stanie wytrzymać porównywalnie długo, co ogromna i ciężka konstrukcja murowana. W rzeczy samej jest to możliwe!

Drewno jako odwieczny materiał

Jak wiadomo, to drewno było jednym z pierwszych, jeśli nie głównym surowcem, z którego w przeszłości budowano domy. Ludzie mieli ogromne zaufanie do drewna i nie było to wcale powodowane tym, że nie mieli wielkiego wyboru, jeśli o technologii budowy i surowcach mowa. Do teraz przetrwało wiele budynków z drewna, które na chwilę obecną są w znakomitym stanie. Daje to sporo do myślenia, prawda?

Drewno + Nowoczesne metody = Dom trwały i solidny

Mały dom drewniany na polanie
Drewno od setek lat służy ludziom jako niezawodny materiał budowlany

Budowa kanadyjki opiera się w głównej mierze na drewnianej konstrukcji. Dodajmy do tego innowacyjne metody konserwacji i impregnowania drewna, a także dbałość o szczegóły, takie jak np. minimalna grubość elementów i odległość dzieląca poszczególne części konstrukcji (zazwyczaj wynosi od 40 do 60 centymetrów). Możemy zatem wywnioskować, że domy szkieletowe są trwałe i jeśli zostaną wykonane przez odpowiednią firmę budowlaną, możemy być pewni ich wysokiej jakości. Odpowiednio przygotowane i przystosowane do warunków otoczenia drewno będzie zatem nie tylko trwałe, ale zagwarantuje w dodatku lekką konstrukcję budynku, niesamowicie łatwą w budowie lub montażu. Jeśli konstrukcja zostanie złożona odpowiednio, dodatkowo wykorzystane materiały będą solidne, wysokiej jakości i od zaufanych producentów, możemy być pewni, że zyskamy dom trwały, który będzie nam służył przez długie lata.

Czy domy szkieletowe są ciepłe?

Kominek w domu szkieletowym
Opcjonalnie nasz energooszczędny dom może mieć również piękny kominek

To kolejna wątpliwa kwestia, której każdy z nas się obawia. W końcu dom powinien być miejscem, do którego chcemy wracać zimowymi wieczorami. Powinien zachęcać ciepłem, nie tylko tym rodzinnym, ale również odczuwalnym i dającym poczucie bezpieczeństwa. Czy można zatem określić domy budowane w konstrukcji szkieletowej jako ciepłe? Firmy specjalizujące się w budowie domów kanadyjskich kładą niebywały nacisk na to, by izolacja termiczna była wykonana starannie i przede wszystkim jak najlepiej spełniała swoje zadanie. Ze względu na użycie wełny mineralnej jako głównego surowca budowlanego (zaraz obok drewna), budynek automatycznie zyskuje dodatkową izolację termiczną, jaką niesie za sobą użycie właśnie tego materiału. Powstaje w efekcie dom ciepły, a dodatkowo – co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne – ekologiczny i energooszczędny.

Aby nadać naszemu szkieletowemu domowi uroku, możemy wyposażyć go w piękny kominek! Będzie nam towarzyszył podczas zimowych wieczorów.

Słów kilka o energooszczędności ściśle związanej z budową domów szkieletowych

Zastosowanie wełny mineralnej czyni domy o drewnianym szkielecie budynkami energooszczędnymi. Dzięki połączeniu wełny wraz z płytami kartonowo-gipsowymi, energooszczędny dom szkieletowy nagrzewa się niebywale szybko i nie traci swojego ciepła. Ma to swoje zalety zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu ciepła wewnątrz budynku. Wystarczy jedynie kilka godzin, by uzyskać pożądaną temperaturę, a odpowiednio wykonana izolacja termiczna zadba o to, by utrzymać ciepło przez długi czas. Skutkuje to tym, że znacznie zmniejszają się koszty związane ze zużyciem energii cieplnej.

Czy domy szkieletowe są tańsze?

Tani dom szkieletowy - to możliwe
Dom szkieletowy jest nawet do 30% tańszy od domu murowanego o podobnych parametrach

Środki finansowe, jakie musimy przeznaczyć na wybudowanie wymarzonego domu to jedna z kwestii, które najczęściej przesądzają o tym, co możemy, a czego nie. Bardzo często niestety jest to czynnik, który ogranicza, a żeby zyskać dom, o jakim naprawdę marzymy, w wielu przypadkach pojawia się potrzeba wzięcia ogromnego kredytu, który później trzeba spłacać przez lata. Tymczasem tak mało znane domy kanadyjskie można wybudować za optymalną kwotę.

Okazuje się, że za metr kwadratowy energooszczędnego domu w technologii szkieletowej zapłacimy nawet do kilkuset złotych mniej niż w przypadku domu tradycyjnie murowanego.

Mniejsza kwota nie jest związana z gorszą jakością, jak mogłoby się wydawać. Solidny i piękny dom kanadyjski wybudować można w granicach stu tysięcy złotych. Oczywiście koszt będzie wahał się w zależności od powierzchni budynku czy też ilości pięter.

Domy tańsze w budowie i tańsze w użytkowaniu – to możliwe!

Pod pojęciem taniego domu warto podpiąć również kwestie związane z ogrzewaniem budynku. Wielkie, murowane domy wymagają bardzo dużych nakładów pieniężnych związanych z ogrzewaniem budynku w okresie zimowym. Tymczasem domy w technologii kanadyjskiej są domami energooszczędnymi, jak wyżej opisano. Wizja oszczędzania pieniędzy w czasie mieszkania w domu o drewnianym szkielecie jest bardzo zachęcająca. Ponadto w momencie, gdy chcemy rozłożyć budowę na kilka etapów ze względów właśnie finansowych, nie będzie żadnego problemu. Technologia ta pozwala nie tylko na łatwe, wieloetapowe budowy, ale także w przypadku chęci rozmontowania, można zrobić to łatwo i szybko, przy czym koszt inwestycji po części zostanie nam zwrócony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *